შალვა პაპუაშვილი და დეპუტატები 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგული, გადმოსვენებული პირების სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრნენ
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვაპაპუაშვილი და პარლამენტის წევრები 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისდროს უგზო-უკვლოდ დაკარგული, ოკუპირებული აფხაზეთიდანგადმოსვენებული პირების სამოქალაქოპანაშვიდს დაესწრნენ. სამოქალაქოპანაშვიდი წმინდა სამების საკათედროტაძარში გაიმართა.
პარლამენტის წევრებმა დაღუპულთაოჯახების წევრებს მიუსამძიმრეს. სამოქალაქო პანაშვიდზე პარლამენტისთავმჯდომარე და დეპუტატები, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესთან, საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილყაველაშვილთან, მინისტრთა კაბინეტისწევრებთან და აფხაზეთის ავტონომიურირესპუბლიკის ხელმძღვანელ პირებთანერთად იმყოფებოდნენ.
საქართველოში 1990-იანი წლებისშეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლისაგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომისშედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირებისმოძიების, იდენტიფიცირების დაოჯახებისთვის გადაცემის სახელმწიფოპროგრამის ფარგლებში, დამატებითმოძიებული და იდენტიფიცირებულიააფხაზეთის რეგიონში უგზო-უკვლოდდაკარგული 6 პირის ნეშტი. იდენტიფიცირებულ 6 პირიდან 5 სამხედროდა 1 მშვიდობიანი მოქალაქეა.
ოჯახების სურვილის გათვალისწინებით, იდენტიფიცირებულ პირებს, მათ შორისსამხედროებს, სათანადო პატივითსხვადასხვა ადგილზე დაკრძალავენ.
როგორც პარლამენტის თავმჯდომარე შალვაპაპუაშვილმა განაცხადა, დღეს კიდევ გვყავს2000-მდე სამხედრო და სამოქალაქო პირიუგზო-უკვლოდ დაკარგული, როგორცაფხაზეთის, ისე ცხინვალის რეგიონშიკონფლიქტების დროს და მნიშვნელოვანია, რომ ყველა ოჯახს მიეცეს შესაძლებლობადაიტიროს საკუთარი ოჯახის წევრები.
„ამავე დროს, ეს ის მომენტია, როდესაც ვფიქრობთ ჩვენს იარებზე, რომელიც სამი ათეული წლის წინ გაგვეხსნა და რომელიც ყოველდღიურად თავს გვახსენებს. ჩვენ ასევე კარგად ვხედავთ, თუ რა ვიწროა ზღვარი მშვიდობასა და ომს შორის“, - აღნიშნა შალვა პაპუაშვილმა.
მისი თქმით, ბოლო სამი წელიაყოველდღიური ჭიდილია ომსა დამშვიდობას შორის და ბევრს უნდოდა, რომეს ზღვარი საქართველოს გადაელახა, მაგრამ ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეებისმხარდაჭერამ, ჩვენი საზოგადოებისსიბრძნემ და ხელისუფლების სიმტკიცემსაქართველოს მშვიდობა შეუნარჩუნა.
„ბოლო სამი წელია ვხედავთ იმ ტრაგედიას, რომელიც უკრაინაში ტრიალებს და ვხედავთ ახალ მგლოვიარე ოჯახებს. ჩვენ საზოგადოებასაც ესმის ის, რომ ამ ზღვართან ძალიან ახლოს ვიყავით ამ ბოლო სამი წლის განმავლობაში. ბევრს უნდოდა, ჩვენთვის ებიძგა, რომ ეს ზღვარი გადაგველახა და ჩვენი ქვეყანა კვლავ მგლოვიარე ქვეყნად ქცეულიყო, მაგრამ საზოგადოება დადგა მტკიცედ, არ ავყევით არავის ყალბ და ცრუ მოწოდებებს“, - განაცხადა შალვაპაპუაშვილმა.
1771425916
ძამაშვილი: 2012 წლის შემდეგ, არ ყოფილა შემთხვევა, რომ საჩივარი სტრასბურგის სასამართლოში გაგზავნილიყო, რაც იმას ნიშნავს, რომ ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობა მკვეთრად გაუმჯობესებულია