"ერთ-ერთ ოჯახში სადაც ვმუშაობდი ბებომ მიბრძანა "ოროლოჯო" მომიტანეო" - "ოროლოჯოს" (საათი) ისტორია
"ჩენა" (ვახშამი) და "ოროლოჯოს" (საათი) ისტორია
რამდენი წელია აქა ხარ? მეკითხებიან სტუმრები საღამოს ვახშამზე ბაბუს ქალიშვილის ოჯახში... მე რადგან ყველას ინტერესი და თანაგრძნობით სავსე მზერა შევნიშნე ყველანაირი კომპლექსი გრამატიკულად გაუმართავი საუბრისა გვერდზე გადავდე და ვცდილობდი აუღელვებლად მესაუბრა ჩემს ემიგრაციულ ოთხ წელზე.... შვილების თუ გყავსო მკითხეს ,გაუკვირდათ რომ გაიგეს დიდი შვილები მყავდა, აქ ხომ ძირითადად გვიან ქორწინდებიან. მერე ბაბუა მთხოვდა მეჩვენებინა ჩემი სახლის ფოტოები და ჩემზე მეტად ტრაბახობდა რომ ბევრი შევძელი ამ მცირე დროში გამეკეთებინა ჩემი ოჯახისთვის.
საბავშვო ბაღში ვმუშაობდითქო 14 წელი ვუთხარი სტუმრებს და ცრემლით ამევსო თვალები, რადგან ალბათ სიცოცხლის ბოლომდე ეს იარა არ მომიშუშდება მკერდში, რომ საყვარელი საქმე მივატოვე იძულებით, აქ იმდენი ნიჭიერი ადამიანია ჩამოსული სამუშაოდ! აღნიშნა ერთ ერთმა სტუმარმა _ექიმები, მასწავლებლები. დიახ დავეთანხმე მე, რადგან ძალიან ცოტა გვქონდა ანაზღაურება იძულებულნი გავხდით დაგვეტოვებინა ოჯახები.
რამდენი ოჯახი გამოიცვალე, - მეკითხება ქერა ქალბატონი, ლამაზად შეჭრილი ვარცხნილობით, - მეხუთეა ეს ოჯახი, მე პირველ ოჯახში მოხუცი იმდენად ნერვიული იყო ფეხსაცმელს მესროდა თავში, რადგან რასაც მეკითხებოდა ენის არცოდნის გამო სწორ პასუხს ვეღარ ვცემდი, - წარმოუდგენელია! აღშფოთდნენ სტუმრები.