საბერძნეთში ხვალიდან ლოკდაუნის ზომები შემსუბუქდება
12 მაისიდან, საბერძნეთის მთავრობა, ლოკდაუნის ზომების შემსუბუქების შემდგომ ნაბიჯებს გამოცხადება. წინასწარი ინფორმაციით, ქვეყნის შიდა გადაადგილებებზე აკრძალვა პარასკევიდან 14/5 დილის 6 საათიდან მოიხსნება, თუმცა არ არის გამორიცხული, რომ განსხვავებული პირობა იყოს კუნძულებზე მოგზაურობასთან დაკავშირებით.
ეპიდემიოლოგიური ექსპერტების მიერ მკაცრად არის რეკომენდებული, მოგზაურობამდე თითოეულმა პირმა ჩაიტაროს კორონავირუსის დიაგნოსტიკური ტესტი (თვითტესტი ან ლაბორატორიული). მოგზაურობის დროს, მოქალაქეებს შეეძლებათ გამოიყენონ ვაქცინაციის სერტიფიკატები, ვაქცინირებული პირები სავარაუდოდ ისარგებლებენ გარკვეული პრიორიტეტებით.
რაც შეეხება საბერძნეთის კუნძულებზე მოგზაურობას ამ შემთხვევაში, გამგზავრებამდე 72 საათის განმავლობაში სავალდებულო პირობა იქნება ტესტის გაკეთება.ასევე კვირის ბოლოს, საბოლოოდ დასრულდება 13033 და 13032 ნომრებზე SMS გაგზავნის ვალდებულება.