საბერძნეთში ნანატრი სიახლეები – ხვალიდან არანაირი სავალდებულო SMS-ბი
15 მაისიდან ტურიზმის გახსნამ საბერძნეთში მთელი რიგი შემაკავებელი ზომების მოხსნა გამოიწვია. მთავრობისა და ეპიდემიოლოგიური კომიტეტის მიერ დღეს მიღებული გადაწყვეტილების თანახმად გაუქმებულია გადაადგილებისა და ვაჭრობისათვის სავალდებულო sms -ბის გაგზავნა.
კომერციული მაღაზიები მუშაობას click inside და click away – სისტემის გარეშე გააგრძელებენ თუმცა შეზღუდული იქნება მაღაზიაში დასაშვები პირთა რაოდენობა.
14 მაისიდან მოძრაობის საათის ხანგრძლივობა 1.5 საათით გაიზარდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ კომენდანტის საათი საბერძნეთში 00:30 საათიდან დაიწყება. ასევე მოიხსნა რეგიონებს შორის გადაადგილების აკრძალვა.
საბერძნეთის კუნძულებზე სამოგზაუროდ საჭიროა თითოეულმა პიროვნებამ წარადგინოს კორონავირუსის ტესტზე უარყოფითი პასუხის ამსახველი ცნობა ან ვაქცინაციის ორივე დოზის სერთიფიკატი, რომელიც მოქალაქეს გაკეთებული უნდა ჰქონდეს გამგზავრებამდე სულ მცირე 14 დღით ადრე. კუნძულებზე მოგზაურობა შესაძლებელი იქნება გადატანილი კორონავირუსის შესაბამისი დამადასტურებელი ცნობის საფუძველზეც.