Google-ის ინფორმაციით ამ დროისთვის, იტალიაში სავარაუდოდ 242, 880 ქართველი იმყოფება
მოგეხსენებათ, რომ მედიამაუწყებელი Exclusivetv.ge 2021 წლის 28 დეკემბერს დაფუძნდა და მას შემდეგ უწყვეტ რეჟიმში აგრძელებს მუშაობას.
შექმნის დღიდან Exclusivetv-ს სარედაქციო პოლიტიკა გახლდათ საემიგრაციო თემების მიმოხილვა და დიასპორის ციფრული გაერთიანება, სადაც ემიგრანტს ექნებოდა შესაძლებლობა გასცნობოდა ყველა საჭირო საკითხს, რომელიც მათ, მიმღებ ქვეყანაში ინტეგრაციას ხელს შეუწყობდა.
Exclusivetv-ს, როგორც სხვა ციფრულ მაუწყებლებს აქვს ვიზიტორების მთვლელი ე.ე „ადმიქსერი“, რაც რამდენიმე ტიპის სტატისტიკას იძლევა. ამ შემთხვევაში საუბარია იტალიის ტერიტორიიდან დაფიქსირებულ ვიზიტორზე.
2022 წლის 16 მარტიდან, 2023 წლის 16 მარტის ჩათვლით, exclusivetv-ს საიტი, იტალიაში მყოფმა 242, 880 ვიზიტორმა მოინახულა, რომელიც Google Analytics-ის მონაცემებით უნიკალურ მომხმარებლად ითვლება.
უნიკალური მომხმარებელი ნიშნავს ერთი მოწყობილობიდან, IP მისამართიდან შემოსულ ერთ მომხმარებელს. გასათვალისწინებელია ის გარემოებაც, რომ მედიამაუწყებელი მხოლოდ ქართულენოვანია, რაც იტალიის ტერიტორიიდან დაფიქსირებულ სხვა ეროვნების ვიზიტორს გამორიცხავს.
Google Analytics - ტექნიკური განმარტება დეტალურად:
უნიკალურ მომხმარებელი შეიძლება განიმარტოს მაგალითად როგორც ერთი IP მისამართიდან შემოსული ერთი მომხმარებელი, ან 3,5 + და ა.შ. ადამიანიც, რომელსაც გააჩნია ინდივიდუალური კომპიუტერი, პლანშეტი, მობილური მოწყობილობა, მაგრამ ერთი IP მისამართი საერთო ,,ინტერნეტით" ფიქსირდება მაინც Google Analytics-ის მიხედვით ერთ უნიკალურ მომხმარებლად.
ამავდროულად, შესაძლებელია, რომ ერთ უნიკალურ მომხმარებელი ერთი ადამიანი რომელიც იყენებს 3,5 + სხვადასხვა ინტერნეტს სხვადასხვა IP მისამართიდან ახდენს შესვლას საიტზე, Exclusivetv-ზე ფიქსირდებოდეს არა ერთ უნიკალურ მომხმარებლად არამედ 3,5 + უნიკალურ მომხმარებლადაც კი, რადგან განსხვავებული IP მისამართები ექნება.
აქედან გამომდინარე, ეს ორივე ტექნიკურ-სტატისტიკური სხვაობა აბალანსებს ერთმანეთს.
ამავდროულად, უნდა აღინიშნოს ის ფაქტიც, რომ დაახლოებით 10% არ იყენებს მობილურ/თუ სხვა ციფრულ მოწყობილობას, რომელსაც აქვს ინტერნეტთან წვდომა. შესაბამისად არ იყენებს ინფორმირებულობისთვის Exclusivetv-ს მედიამაუწყებლის.
ასევე აღსანიშნავია, რომ შესაძლებელია 10% აქვს მობილურ/თუ სხვა ციფრულ მოწყობილობა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, არ შესულა მედიამაუწყებლის ვებგვერდზე.
უფრო კონკრეტულად კი:
ვინ კითხულობს Exclusivetv-ს?