Green Pass-ი - 31 მარტიდან იტალიაში შეზღუდვების ნაწილი უქმდება
2 წლის და 2 თვის შემდეგ პირველად, იტალიაში საგანგებო მდგომარეობა, რომელიც მიმდინარე წლის 31 მარტს მთავრდება, აღარ განახლდება.
იტალიური გამოცემა Corriere della sera "მწვანე საშვთან" დაკავშირებული ცვლილებების შესახებ წერს, რომლებიც 1-ლი აპრილიდან შევა ძალაში.
ღია სივრცეში "მწვანე საშვის" გამოყენება საჭირო აღარ იქნება, ბარებში, რესტორნებში, სპორტულ კომპლექსებსა და საცურაო აუზებზე. საზოგადოებრივ ტრანსპორტში მხოლოდ "საბაზისო მწვანე საშვი" იქნება საჭირო. არანაირი ტიპის "მწვანე საშვი" აღარ იქნება საჭირო სასტუმროებსა და მსგავსი ტიპის დაწესებულებებში. ასევე არ იქნება აღნიშნული საშვის ვალდებულება თვითმფრინავებში, მატარებლებსა და გემებზე. თუმცა, მთავრობა განიხილავს კოვიდტესტის ვალდებულების დაწესებას ამ ბოლო კატეგორიაზე.
1-ლი მაისიდან განიხილება აღნიშნული სერტიფიკატის გაუქმების შესაძლებლობა დახურულ სივრცეშიც. შესაძლოა ასევე, რომ 50 წელს გადაცილებულ დასაქმებულ კატეგორიას სამუშაოზე გამოცხადების უფლება, კოვიდტესტის უარყოფითი პასუხით მიეცეს. თუმცა, ეს საკითხები ჯერ გადაწყვეტილი არ არის. მთავრობის მიზანია, ქვეყანა ზაფხულს შეზღუდვების გარეშე შეხვდეს.