იტალია “protezione speciale“-ს (სპეციალური თავშესაფარი) გაუქმებას გეგმავს
იტალია, ქვეყანაში მოქმედ ბინადრობის ნებართვის მიღების ერთ-ერთი ოფიციალური დოკუმენტის “protezione speciale“-ს (სპეციალური თავშესაფარი) გაუქმებას გეგმავენ.
Excluzivetv.ge ოფიციალურ წყაროზე დაყრდნობით, გთავაზობთ სტატიის თარგმანს, ბინადრობის ნებართვის “protezione speciale“-ს იგივე „სპეციალური დაცვის“ გაუქმების შესახებ.
26 თებერვალს კალაბრიის პროვინციაში დატრიალებული კროტოს ტრაგედია, რომელსაც სულ მცირე, არაკანონიერი გზით შემოსვლის მსურველი 86 ემიგრანტის სიცოცხლე ემსხვერპლა, კიდევ ერთხელ გახდა განხილვის და შეშფოთების მიზეზი.
ქვეყნის უზენაესი დაწესებულების დადგენილებით, რომელიც მოსმენაზე 16.03.2023 იქნა გატანილი, იტალიაში უნდა დასრულდეს მსგავსი სახით ადამიანების ემიგრაცია, რომლებიც საკუთარ სიცოცხლეს საფრთხეში იგდებენ.
1998 წელს მიღებული კანონი მიგრაციის შესახებ, რომელიც უფლებას აძლევდა ემიგრანტს მოეთხოვა „სპეციალური თავშესაფარი“, მოეწყო პირადი ცხოვრება და ინტეგრირებულიყო, დაუყოვნებლივ უნდა იქნეს გადახედილი და გატარდეს სწორი რეფორმა, რათა თავიდან იქნეს აცილებული, ადამიანებით ვაჭრობა, ტრეფიკინგი, შავ ბაზარზე არაკანონიერი გზით დასაქმება, რაც ზიანს აყენებს ქვეყნის ეკონომიკურ ინსტიტუტებს. კერძოდ, საუბარია სოფლის მეურნეობაზე და ლოგისტიკაზე.
პლატფორმა რომელიც არეგულირებდა საემიგრაციო პოლიტიკას, რიგ პრობლემებზე ალაპარაკდა. მსგავსი საემიგრაციო პოლიტიკური კოლაფსის თავიდან ასაცილებლად უნდა იქნეს გადახედილი ევროპული კონვენციის ადამიანთა უფლებების შესახებ კანონი, რაც გულისხმობს სტატუსის მინიჭების და შეჩერების განხილვას, რეგულაციების გამკაცრებას და სწორი პოლიტიკის გატარებას, რათა თავიდან იქნეს აცილებული სტრესული გარემოება.
ისინი ვისაც არ დაუკმაყოფილდება მოთხოვნა უნდა იქნენ ექსტრადირებული თავთან ქვეყნებში, რადგან უკანონოდ მყოფი ემიგრანტები საფრთხეს წარმადგენენ არა მხოლოდ ქვეყნისთვის, არამედ ავიწროებენ მოსახლობას. ამაზე საუბრის საფუძველს იძლევა, გაზრდილი კრიმინალი და დანაშაულის მაჩვენებლები პოლიციის უწყებებიდან.
28 ქვეყნიდან 20-ში უკვე ამოქმედდა ეს რეფორმა, ავსტრია, გერმანია, პოლონეთი, ხორვატია და ევროკავშირის სხვა ქვეყნები, ამ კანონის გადახედვა და განხილვა მოხდება მანამ სანამ არ იქნება გატარებული სწორი პოლიტიკა პრობლემების აღმოსაფრხველად. კანონი მიზნად არ ისახავ უკვე ინტეგრირებული ადამიანების შევიწროებას, რომლებიც კეთილსინდისიერი გზით წლებია ლეგალურად მუშაობენ ქვეყანაში!