„იტალიური“ პამიდორის რეალიზაციის თაღლითური სქემა და მოტყუებული მომხმარებელი
იტალიის სურსათის უვნებლობის სამსახურმა 800 ტონა პესტიციდებით დაბინძურებული ეგვიპტური პამიდორი რეალიზაციიდან ამოიღო.
ერთ-ერთ საკონსერვო სექტორის ლიდერ კომპანიას „Nocerino Sarnese“-ს, სურსათის დაცვის სამსახურის წარმომადგენლებმა 800 ტონაზე მეტი პამიდორი ჩამოართვეს.
პროკურორ, ანტონიო ცენტორის კოორდინაციით და უწყების მიერ ჩატარებული გამოკვლევების შედეგად, მწარმოებელ კომპანიაში „Nocera Inferiore“, ეგვიპტური წარმოშობის პამიდვრის კონცენტრატის შიგნით, დიდი რაოდენობით პესტიციდები აღმოაჩინეს.
იმავე ოპერაციის ფარგლებში საქმე, ძმები ა. პ. და ა.დ -ს წინააღმდეგ, კომერციული თაღლითობისა და მავნე ნივთიერებებით ვაჭრობისთვის აღიძრა. ოპერაციას „scartallo-2" უწოდეს, ხოლო ოპერაცია „scarlatto", რამდენიმე ჩატარდა კვირის უკან  ჩატარდა. პირველი ოპერაციის შედეგად ტოსკანაში კომპანია „Petti” -ის კონცენტრატების შემცველი ერთი ტონა პამიდორი აღმოუჩინეს, რომელიც იტალიაში, ევროკავშირის ფარგლებს გარედან შემოჰქონდათ. თაღლითური გზით შემოტანილი მავნე პროდუქტი, იტალიურ პამიდორს შეურიეს და სარეალიზაციო ქსელში, როგორც  100% იტალიური პროდუქტი, ისე გაყიდეს.