როგორ მოვუაროთ შობის ყვავილს - „პუანსეტიას"
ცივი ამინდის დაწყებასთან ერთად, ყვავილების უმეტესობას აქვს "მიძინების" პერიოდი და მხოლოდ რამდენიმე მცენარეს შეუძლია გაახაროს მფლობელის თვალი ზამთრის ყინვაგამძლე დღეებში, თავისი ელეგანტური, განსაცვიფრებელი ყვავილებით. ერთ-ერთი ასეთი ყვავილია პუანსეტია. შესაძლოა ამ ყვავილზე ზრუნვა თავიდან არც ისე ადვილი ჩანდეს, მაგრამ მომთმენი ხასიათის მქონე ადამიანებისთვის ნებისმიერი სირთულე გადალახვადია.
უპირველეს ყოვლისა, ყვავილი სწორ ადგილას დადეთ. ჩვეულებრივ, ეს არის ფანჯრის დასავლეთი მხარე. ფრთხილად იყავით, რომ ყვავილის ფოთლები არ მოხვდეს მინასთან ახლოს, რადგან ისინი იმდენად დელიკატურია, რომ ცივ ზედაპირთან კონტაქტისგან დაიწყებენ ცვენას.
თბილმა და მშრალმა ჰაერმა შეიძლება ზიანი მიაყენოს თქვენი პუანსეტიას ყვავილს. თუ ასეთი პრობლემა შეინიშნება თქვენს ბინაში, მაშინ მცენარე ან მუდმივად უნდა მორწყათ წყლით, ან შეიძინოთ სპეციალური ჰაერის დამატენიანებელი. ეს მეთოდები დაიცავს თქვენს ყვავილს ობობის ტკიპის გაჩენისგან, რაც ძალიან დამღუპველია მისთვის.
აყვავების პერიოდში, კერძოდ, დეკემბრიდან მარტამდე, უნდა მორწყათ რეგულარულად. ყვავილს ასევე დასჭირდება წყალი ზაფხულში, აქტიური ზრდის პერიოდში.
არავითარ შემთხვევაში არ დაუშვათ ნიადაგის გაშრობა ქოთანში, მაგრამ არ უნდა დაუშვათ წყლის სტაგნაციაც. თუ აღმოაჩენთ, რომ ქოთანში მიწამ გაშრობა დაიწყო, დაუყოვნებლივ მორწყეთ მცენარე და ერთი საათის შემდეგ გადაწურეთ მთელი წყალი ქოთნის ძირიდან.
ყვავილის გამოკვება ჩვეულებრივ ხდება გაზაფხულზე, როდესაც მცენარე დაასრულებს მიძინების პერიოდს, ან დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ, რაც მას ახალ ნიადაგში გადანერგავთ. გამოკვებეთ ყვავილი სამ კვირაში ერთხელ. უმჯობესია გამოიყენოთ მარცვლოვანი ან თხევადი სასუქები.