"თუ წამოსვლას დააპირებთ..." - რას წერს ქართველი ემიგრანტი, რომელიც თბილისიდან აშშ-მდე, მექსიკის გავლით ჩავიდა
ფეისბუკ ჯგუფ "მექსიკიდან ამერიკაში" წევრი, მკითხველს საკუთარ გამოცდილებას უზიარებს, თუ რა გზა გაიარა თბილისიდან აშშ-მდე:
"ჩემი გზა, გრიშას დახმარებით ნიკარაგუიდან უვიზოდ მექსიკაში, მექსიკიდან ამერიკაში 🇺🇸🙏
(ჩემი შეხედულებით, ძალიან ყურადღებიანია, მაგრამ ამავდროს ძალიან უცნაური ბიჭია)
თუ წამოსვლას დააპირებთ ჯგუფთან ერთად შეცადეთ რომ თქვენ გაკეთოთ ჯგუფი თქვენი ახლობლების.
ჩვენ რომ წამოვედით ჯგუფთან ერთად ძალიან აგვრიეს ქართველებმა, იმ ქართველებმა ვინც ჩვენთან ერთად იყვნენ ჯგუფში, ჩვენ ჩამოვედით უკვე 6 ადამიანი და დანარჩენები კიდევ არ ჩამოსულან 🙂 სხვადასხვ
1) თბილისი - მადრიდი
მადრიდში გავჩერდით 3 დღე, მადრიდში გვიყიდეს ბილეთები გრიგოლის ხალხმა, თანხა გადაუხადეთ ქეშად.
მადრიდში ყოფნის დროს დაგვაკვალიანეს ყველანაირად რა გზასაც გავდიოდით.
2) მადრიდი ნიკარაგუა, გზა დამღელი იყო 3 გადაჯდომა გვქონდა.
ნიკარაგუაში დაგხვდა გრიგოლის ჯგუფი ორი ბიჭი, გადაგვიყვანეს აეროპორტიდან სასტუმროში.
აეროპორტში რომ შევედით იცოდნენ ვისთან მივდიოდით, ყველა ინფორმაცია ტელეფონში ჰქონდა პასპორტ კონტროლიორს.
ერთი ღამე ვიყავით ნიკარაგუაში.
3) ნიკარაგუა ჰონდურასი, გზა არის ძალიან კარგი, უბრალოდ ძალიან ჩქარად მიდის გადა ნიკ - ჰონდ გამოვიარეთ დასვენების გარეშე 9 საათში ვიყავით ჰონდურასის საზღვარზე.
საზღვარზე არც გაფავსულვართ მანქანიდან მძღოლი გადავიდა თავად მიაწოდა პასპორტები.
4) ჰონდურასი გვატემალა, ჰონდურასიდან რომ გადმოვედით გვატემალაში საზღვართან სასტუმროში გავჩერდით ერთი დღე, გზა გავიარეთ ძალიან მშვიდად იყო ძალიან დიდი რეიდები, რეიდებში არავის არ გაუჩერებივართ ჩვენ ორი მანქანით ვიყავით.
გვატემალში ვიყავით 4 ღამე გზიანად.
5) გვატემალა ტაპაჩულა, აქ გადმოსვლა იყო ძალიან დიდი რისკი, ფეხით გადმოვედით ტაპაჩულის საზღვარზე, რეიდები იყო ნიკარაგუის ნომრებით მანქანას არ ატარებდა ტაპაჩულა, აქაც გრიგოლა იყოჩაღა 3 საათში გამოგვიშვეს რიგის მიხედვით.
ტაპაჩულაში რომ გადმოვედით იქ უკვე მექსიკის ნომრებით მანქანა დაგხვდა იმით წამოვედით მეხიკოსითიმდე, გზაში ვიყავით 3 დღე 1 ღამე სასტუმროში ვიყავით.
6) მეხიკოში, უშუალოდ გრიგოლი ვნახეთ.. ნანახი არ მყავდა არც კამერით ნასაუბრები.. ძალიან კარგი ადამიანის შთაბეჭდილება დატოვა.. ( ჩვენი ჯგუფიდან 3 არ ჰქონდა არული თანხა გრიგოლზე გადასახადი,, გრიგოლის სიტყვები თქვენ გადადით შტატებში ჩაეხუტეთ თქვენ ოჯახის წევრებს და ჩვენ დავლაგდებით ერთმანეთანში)
ძალიან ძალიან კარგი ადამიანია, უშუალო მეგობრული ადამიანური რავიცი რა ვთქვა 🙏
მეხიკოში 2 დღე ვიყავით, 1 $ და არ 1 პესო არ გადაგვახდევინა არაფერში, საჭმელი, სასმელი, რეატორანი კაფე ყველააფერში თვითონ იყო თქვენ ჩემი სტუმრები ხართო 🤷🏻‍♀️
7) მეხიკო - ტიხუანა, მეხიკოდან ბილეთები რომ მოგვიტანეს გვითხრეს დღეს კარგად დაისვენეთ იმიტომ რომ ტიხუანაში არ გექნებათ დასვენების დრო, ტიხუანაში ჩავედით თუ არაა ეგრე მოვიდა მაქნაა და გადმოგვიყვანა კალიფორნის საზღვარზე, 6 წუთი მოგვინდა სადაც მანქანამ დაგვტოვა იქიდან კალიფორნის საზღვრამდე მისასვლელად.
😎 საზღვარზე ველოდეთ 7 საათი ამერიკის სამიგრაციო სამსახურს.
დეთენშენში გადაყვანიდან 3 დღეა უკვე კალიფორნის წითელ ჯვარში ვიყავით...
დეთენშენი ძალიან არა სასიამოვნოა თავიდანვე სანამ წამოხვალთ იცოდეთ რომ იქ არის ჯოჯოხეთი, რა ჯოჯოხეთსაც გავდივართ ქართველი ქალები კაცები ბავშვები.
ეხლაც ემოციების ქვეშ ვარ, გზა რაც გამოვიარე მადლობა გრიგოლა და გრიგოლის თანამშრომლებს...",-წერს, ფეისბუკ მომხმარებელი.