ვინ შექმნა "ნუტელა" და "კინდერ შოკოლადი"?
იცით თუ არა რომ ამ გემრიელობების შემქმნელი იტალიური მულტინაციონალური კომპანია ფერეროა, რომლის დაარსება პატარა ტკბილი ლაბორატორიიდან იწყება რომელიც 1942 წელს პიემონტეს რეგიონში მიკელე ფერეროს მშობლებმა შექმნეს (და რომელიც დღეს აღარ არსებობს).
დაფუძნების თავდაპირველი მიზანი იყო მე-19 საუკუნის დასაწყისში ტურინში გამოგონილი ჯანდუიას კრემის სრულყოფა, რომელშიც გამოყენებული იყო თხილი.
მიკელე ფერერო დაიბადა დოგლიანში (კუნეო) 1925 წელს, პატარა ასაკიდანვე გამოავლინა გატაცება საკონდიტრო ნაწარმისადმი (მისი პირველი „ტესტები“ სკოლის წლებიდან თარიღდება). სწორედ მისი საოჯახო ბიზნესის აღმოჩენაა ფერეროს ყველაზე ცნობილი პროდუქტები: Mon Chéri რომელიც პირველად 1956 წელს შეიქმნა, Nutella 1964 წელს, Kinder Chocolate 1968წელს, Tic Tac 1969 წელს, Kinder Surprise 1974 და Ferrero Rocher. 1982წელს.
ფერეროს პროდუქციამ ძალიან მალე დაიპყრო მსოფლიო ბაზარი გახდა წარმატებული და ყველასათვის სასურველი.
ამჟამად ფერეროს ოფიციალური ოფისი მდებარეობს ლუქსემბურგში.
როდესაც ასაკში შესულ ფერეროს მისი წარმატების საიდუმლო ჰკითხეს უპასუხა: "წარმატების მხოლოდ ერთი საიდუმლო მაქვს - ვიყო ყოველთვის ყველასგან განსხვავებული".
მიკელე ფერერო გარდაიცვალა 2015 წლის 14 თებერვალს. მის საქმიანობას მისი შვილები ჯოვანი და პიეტრო ფერეროები აგრძელებენ.