2023/24 წლის ზამთარი რეკორდულ სიცხეს გვპირდება
ექსტრემალური ტემპერატურით გამორჩეული ზაფხულისა და შემოდგომის შემდეგ, 2023/24 წლის ზამთარი ასევე რეკორდულ სიცხეს გვპირდება: მიზეზი არის „ელ-ნინო“, პერიოდული მეტეოროლოგიური ფენომენი, რომელიც ზოგადად დაკავშირებულია ტემპერატურის მატებასთან, რომელიც დაბრუნდა და დასახლდა წყნარ ოკეანეში.
ჩინეთის მეცნიერებათა აკადემიის ატმოსფერული ფიზიკის ინსტიტუტის კვლევის თანახმად, რომელიც გამოქვეყნდა ჟურნალში Advances in Atmospheric Sciences, „ელ-ნინიო“ მზად არის გამოიწვიოს ანომალიური ანტიციკლონები (მაღალი ატმოსფერული წნევის ზონები) ჩრდილო-დასავლეთ წყნარ ოკეანეში, რაც გავლენას მოახდენს ზამთარზე. კლიმატის ცვლილება  განსაკუთრებით შესამჩნევი აღმოსავლეთ აზიასა და ჩრდილოეთ ამერიკაში იქნება.
„მსოფლიოს დანარჩენ ნაწილში „ელ-ნინიოს“ ზემოქმედება უფრო სუსტდება, რადგან სხვა შემაშფოთებელი ფაქტორებიც მოქმედებს“, - განმარტავს კლაუდიო ტეი, იტალიის ეროვნული კვლევის საბჭოს გარემოს მონიტორინგისა და მოდელირების ლაბორატორიის კლიმატოლოგი. „აქედან გამომდინარე, ევროპისა და იტალიისთვის არ იქნება მნიშვნელოვანი შედეგები - დასძენს ტეი - გარდა ოდნავ დაბალი ტემპერატურისა. თუმცა, საერთო ჯამში, ზამთარი ალბათ საშუალოზე ოდნავ თბილი იქნება ევროპასა და ხმელთაშუაზღვისპირეთშიც.
📌 მიუნხენი - ბარის რეისი, რომელზედაც ქართველი მგზავრებიც იმყოფებიან უამინდობის გამო გადაიდო (ფოტორეპორტაჟი)