თესალონიკის მიტროპოლიტი ანთიმოზი სამღვდელმთავრო კათედრიდან გადადგა
2023 წლის 7 აგვისტოს, საბერძნეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის უხუცესმა მღვდელმთავარმა და ისტორიული კათედრის მმართველმა, თესალონიკის ყოვლადუწმინდესმა მიტროპოლიტმა ანთიმოზმა განაცხადა, რომ გადადგომას აპიტერებდა.
დღეს, 8 აგვისტოს თესალონიკის სამიტროპოლიტომ გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც მორწმუნე მრევლს თესალონიკის 88 წლის მიტროპოლიტის გადადგომას აუწყებს.
საბერძნეთის ეკლესიის მართვა-გამგეობოს დებულების თანახმად, თესალონიკის ეპარქიის მოსაყდრედ ოქტომბრის წმინდა სინოდის სხდომამდე მეზობელი ეპარქიებიდან უპირატესი მღვდელმთავარი დაინიშნება. ამ შემთხვაში თესალონიკის მოსაყდრედ კასანდრიის მიტროპოლიტი ნიკოდიმოსი დაინიშნება.
მიტროპოლიტი ანთიმოზი 88 წლის გახლავთ და გადადგომის მიზეზად მოხუცებულობას, ეპარქიის მმართველობის უუნარობასა და ჯანმრთელობის პრობლემებს ასახელებს.
მიტროპოლიტი ანთიმოზი თავისი ქველმოქმედებით გამოირჩეოდა. ოფიციალური მონაცემებით თესალონიკის სამიტროპოლიტო ქველმოქმედებაში წელიწადში 12 მილიონ ევრომდე ხარჯავდა.