"ჩემ შვილს, ეფემიას დაუდგინდა ცერებრული დამბლა... 40 დღე იბრძოდა ინკუბატორში... მერე გულის მანკი დაამარცხა, თირკმლის რეფლუქსიც... ვიმედოვნებთ, რომ მალე ფეხზეც გაივლის, ირბენს და ითამაშებს თანატოლებთან ერთად" - ფილიპე ხალვაში
პატარა ეფემია, რომელსაც ცერებრული დამბლა დაუდგინდა, თქვენს დახმარებას საჭიროებს, რათა პატარამ ინტენსიური თერაპიის კურსი გაიაროს. შეძლოს დამოუკიდებლად ჯდომა, ხოხვა და ვიმედოვნებთ, რომ მალე ფეხზეც გაივლის, ირბენს და ითამაშებს თანატოლებთან ერთად, რისი მოტივაციაც მის მშობლებს, ნამდვილად გააჩნიათ.
"ჩემ შვილს, ეფემიას დაუდგინდა ცერებრული დამბლა... ისეთი შოკი იყო ამ დიაგნოზის მოსმენა, კარგა ხანი დამჭირდა რეალობისთვის თვალის გასასწორებლად. ჩვენი ტვინი რამდენ ხრიკს ფლობს, თავდაცვით მექანიზმს, ტრავმისგან რომ დაგვიცვას - გეფიქრება, რომ ერთი ნევროლოგი არაა პროფესიონალი, მეორემ დიაგნოზი განგებ დაამძიმა, სახელმწიფო რეაბილიტაცია-აბილიტაციის პროგრამაში რომ ჩაესვი (რა ინტერესი აქვს?! დაფინანსება ჯერაც არ მიგვიღია და ვერც გვეუბნებიან როდის იქნება ბიუჯეტის შევსება, თორემ სამ წლამდე ბავშვები რომ პრიორიტეტია, ეგ ვიცით) გეფიქრება, რომ დროებითია, რომ როგორც აქამდე ახერხებდა ყველა სირთულის დაძლევას, ამასაც დაძლევს.
სამწუხარო რეალობა ისაა, რომ პედიატრსა თუ ნევროლოგებთან ვიზიტებისას არ გაგვიგია ის საჭირო ინფორმაცია, რაც ექიმების მოსაცდელში სხვა ბავშვების მშობლებისგან გავიგეთ. მათი რჩევით შევიტანეთ საბუთები რეაბილიტაცია აბილიტაციის პროგრამაზე, აქედანაც მოლოდინის რეჟიმი გვაქვს ჩართული განუსაზღვრელი ვადით... გავარკვიეთ, რომ ეფემიას ეკუთვნის პენსია, აქაც შევიტანეთ საბუთები და ის 275 ₾ რომელიც თვენახევრის შემდეგ ექნება, ეყოფა ალბათ 4 თერაპიის სეანსს. სახელმწიფო დაზღვევა ჯერ არაფერში გამოგვდგომია, ერთი უფასო აცრები ალბათ, სხვა არ მახსენდება... ა, ერთი შარდის საერთო ანალიზიც 🙂