საქართველოს ნაკრების წევრებს უკრაინელმა მოციგურავეებმა ხელი არ ჩამოართვეს
უნგრეთის დედაქალაქ ბუდაპეშტში გამართულ იუნიორთა გრან-პრიზე უკრაინელმა მოციგურავეებმა სეროვამ და ივან ხობტამ ქართველ დუეტს ანასტასია მეტელკინას და ლუკა ბერულავას გამარჯვება არ მიულოცეს. თავად უკრაინელებმა ამ ტურნირზე მეორე ადგილი დაიკავეს.
დაჯილდოების ცერემონიაზე მეტელკინა და ბერულავა ბრინჯაოს მედალოსნებს-მარტინ არიონო კენტისა ჩარლზ ლალიმბერტე-ლორანის კანადურ დუეტს ჩაეხუტნენ, შემდეგ კი სეროვასა და ხობტას მიუახლოვდნენ, რათა მეტოქეებისთვის ვერცხლის მედალი მიელოცათ, მაგრამ უკრაინელმა წყვილმა ქართველების მილოცვა არ მიიღეს.
ბერულავა პერმში დაიბადა და საქართველოს ნაკრების შემადგენლობაში 2019 წლიდან ასპარეზობს. მეტელკინა ვლადიმირიდანაა და საქართველოს ნაკრებს 2020 წელს შეუერთდა. წყვილი რუს მწვრთნელ პაველ სლიუსარენკოსთან ერთად ვარჯიშობს.
მიმდინარე წლის აპრილში უკრაინამ აუკრძალა თავის სპორტსმენებს მონაწილეობა იმ შეჯიბრებებში, რომლებშიც რუსები და ბელორუსები არიან დაშვებული, მაშინაც კი, თუ ისინი ნეიტრალური დროშის ქვეშ ასპარეზობენ, მაგრამ გადაწყვეტილება ივლისში შეცვალეს.
უკრაინის ჭადრაკის ფედერაცია კიდევ უფრო შორს წავიდა და ეროვნული ნაკრების წევრებს რეკომენდაცია მისცა, თავი შეიკავონ ხელის ჩამორთმევისგან და არ გადაიღონ ფოტოები რუს და ბელორუს სპორტსმენებთან, მიუხედავად იმისა, თუ რომელი ქვეყნის დროშით ასპარეზობენ ისინი.
სექტემბრის დასაწყისში მეტელკინა-ბერულავას წყვილმა ასევე გრან-პრის ეტაპი მოიგეს სტამბოლში.