რუსეთმა 8 ბერძენი დიპლომატი „პერსონა ნონ გრატად“ გამოაცხადა და მათ რვა დღე მისცა ქვეყნის დასატოვებლად
რუსეთმა რვა ბერძენი დიპლომატი "personae non gratae" გამოაცხადა და მათ რვა დღე მისცა ქვეყნის დასატოვებლად.
ინფორმაციას, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო აქვეყნებს.
„რუსეთის მიმართ საბერძნეთის ხელისუფლების კონფლიქტური კურსის და  მათ შორის იარაღისა და სამხედრო აღჭურვილობის კიევის რეჟიმისთვის მიწოდებისთვის, ახსნა-განმარტების მისაღებად საბერძნეთის ელჩი დაიბარა“ - წერს Reuters -ი
ოფიციალური მოსკოვის  განცხადებით, მათ გააპროტესტეს საბერძნეთის გადაწყვეტილება რუსი დიპლომატების ჯგუფის „პერსონა ნონ გრატად“გამოცხადების შესახებ.
რუსეთის ამ გადაწყვეტილებას, თავის მხრივ საბერძნეთის პასუხიც მოჰყვა სადაც აღნიშნავენ, რომ " მათი გადაწყვეტილება სრულიად უსაფუძვლოა".
„ჩვენ ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამთ რუსეთის ხელისუფლების გადაწყვეტილების გამო, რომ მოსკოვში საბერძნეთის საელჩოს რვა თანამდებობის პირი, ისევე როგორც მოსკოვში გენერალური საკონსულო პერსონა ნონ გრატად გამოცხადდეს.
არ არსებობს არანაირი საფუძველი, საბერძნეთის დიპლომატიური და საკონსულო ხელისუფლების წევრების დეპორტაციის შესახებ, რომლებიც გამორჩეულნი იყვნენ თავიანთი პროფესიონალიზმით და პასუხისმგებლობის მაღალი გრძნობით, ასრულებდნენ თავიანთ მოვალეობებს ვენის კონვენციების დებულებების შესაბამისად. - ნათქვამია საბერძნეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ აპრილში საბერძნეთმა 12 რუსი დიპლომატი პერსონა ნონ გრატად გამოაცხადა, რასაც რუსეთის მხრიდან მარია ზახაროვას საშუალებით, მოჰყვა პირობა საპასუხო ქმედების შესახებ.
მას შემდეგ მარია ზახაროვამ იბრძვის როგორც საბერძნეთის მთავრობის, ისე პირადად კირიაკოს მიცოტაკისის წინააღმდეგ.
🔵საბერძნეთის საკონსულოებმა რუსეთის მოქალაქეების სავიზო განაცხადების მიღება შეწყვიტეს
🔵რამდენი ევრო დაგიჯდებათ გარუჯვა ათენის პლაჟებზე?!
🔵რა არის "კლიდარითმო" და რაში გვჭირდება ის ?!