იტალიაში ორ მცირეწლოვანთან ერთად ბედის ანაბარა მყოფი ქართველი ცოლ-ქმარი დახმარებას ითხოვს
დღეს, იტალიის ქალაქ ბარის საემიგრაციო სამსახურში, პირადი საჭიროების გამო მომიხდა მისვლა. წლების უკან, როცა ამ შენობასთან მოვხვდი, არასასიამოვნო განცდა დამეუფლა. აქამდე სტანდარტულ, დაცულ გარემოში ყოფნას მიჩვეულს, ჩემი აღქმისთვის უჩვეულო აღმოჩნდა სხვა რესპუბლიკის კარებთან, ცხოვრების უფლების მოპოვებისთვის დგომა. იმ კარებთან მსოფლიოს სხვა და სხვა რასის წარმომადგენელი დგას და წინ, კედლად აღმართულ სამართალდამცავი პირების მითითებებს ელოდებიან. ჩვენ, ემიგრანტები სწორედ იქიდან ვნაწილდებით, როგორც ქარხნული პროდუქტი, რომელიც რაღაც „დეფექტის“ გამო საკუთარ სამშობლოს მოსწყდით.
ლოდინის პროცესში „კვესტურასთან“ ახალგაზრდა წყვილი, ორი მცირეწლოვანი ბავშვით მოვიდა. იქ თითქმის ყველა, თავის რიგსა და ფიქრში ჩაკარგული ადამიანები დგანან, რომ არა ქართული საუბარი, რომელიც ავტომატურად ხვდება ყურს, ყურადღების მიღმა დამრჩებოდა. მამაკაცი, ტელეფონზე ხმამაღალი რეჟიმის ფუნქციით საუბრობდა და უნებლიეთ, ორ პირს შორის შემდგარი საუბრის მოწმე გავხდი.