მატეო რენცი იტალიის აუცრელი მოსახლეობისთვის "ლოკდაუნს" ითხოვს?!
იტალიის ყოფილი პრემიერი და პარტია „Italia viva“-ს ლიდერი მატეო რენცი ემხრობა მოსაზრებას, რომ "ლოკდაუნი" და შეზღუდვები, იტალიაშიც ავსტრიის მსგავსად, მხოლოდ აუცრელ მოსახლეობაზე გავრცელდეს. რენცის აზრით, ის ვინც აიცრა, არ უნდა დაისაჯოს სხვის გამო და ისევ შეზღუდვებით არ უნდა გააგრძელოს ცხოვრება, რადგან ამ ადამიანებმა თავიანთი მოქალაქეობრივი ვალი მოიხადეს.
"მივესალმები, თუ ავსტრიის მსგავსად "ლოკდაუნს" მხოლოდ აუცრელ მოსახლეობაზე გავავრცელებთ და თუ ქვეყანაში ფერების პოლიტიკა კვლავ ამოქმედდება და რიგი რეგიონები ყვითელ და ნარინჯისფერ ზონაში გადავლენ, ფერებით განსაზღვრული შეზღუდვები, მხოლოდ აუცრელ მოსახლეობას შეეხოს", განაცხადა პოლიტიკოსმა დღეს Rai7-ის ეთერში.
შეგახსენებთ, რომ დღესდღეობით იტალიის მოსახლეობის 86 პროცენტია აცრილი, შესაბამისად ამდენივე პროცენტს აქვს Green pass-ი. კოვიდვაქცინის მესამე დოზის მიღება ამ ეტაპზე რისკ-კატეგორიაში მყოფ და 60 წელს ზემოთ მოსახლეობას შეუძლია. რამდენიმე დღეში ბუსტერი სხვა ასაკობრივი კატეგორიებისთვისაც გახდება ხელმისაწვდომი.
🔘 ფლორენციის სარკინიგზო სადგურზე, სავარაუდო ასაფეთქებელი მოწყობილობის გამო, განგაში გამოცხადდა (video)