მძიმედ დაჭრილებმა საჭირო დახმარება მიიღეს, შეძლეს ევაკუაცია - დენის პროკოპენკო
აზოვის პოლკის მეთაურის, დენის პროკოპენკოს თქმით, აზოვსტალის ქარხნიდან შესაძლებელი გახდა სამოქალაქოებისა და დაჭრილების ევაკუაცია.
"მარიუპოლის დაცვის 86-ე დღე. უმაღლესმა სამხედრო ხელმძღვანელობამ გარნიზონის სამხედრო მოსამსახურეების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისა და ქალაქის დაცვის შეწყვეტის შენარჩუნების ბრძანება გასცა.
შესაძლებელი გახდა სამოქალაქოების ევაკუაცია, მძიმედ დაჭრილებმა მიიღეს აუცილებელი დახმარება, შეძლეს შემდგომი გაცვლით ევაკუაცია და უკრაინის კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადაყვანა. დაღუპულ გმირებთან დაკავშირებით – პროცესი გრძელდება და ვიმედოვნებ, ახლო მომავალში ახლობლები და მთელი უკრაინა შეძლებს თავისი გმირების პატივის დაკრძალვას". – თქვა პროკოპენკომ.
გასულ ღამეს აზოვის პოლკის მეთაურის მოადგილემ, სვიატოსლავ პალამარმა აზოვსტალის ქარხნის ტერიტორიიდან ახალი ვიდეომიმართვა გაავრცელა და თქვა, რომ ქარხნის ტერიტორიაზე მიმდინარეობს ოპერაცია, რომლის დეტალებსაც არ გაასაჯაროებს.
17 მაისს უკრაინამ დაიწყო აზოვსტალიდან მებრძოლების ევაკუაციის ოპერაცია. უკრაინის თავდაცვის სამინისტრო ჯერჯერობით დაჭრილთა ევაკუაციის დეტალებს არ ასაჯაროებს. რუსულ მედიაში წერენ, რომ დაჭრილი უკრაინელი სამხედროები უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მყოფ საავადმყოფოებში გადაჰყავთ.
ევაკუაციის ფარგლებში, მარიუპოლში აზოვსტალის ქარხნიდან 1 000-მდე უკრაინელი სამხედრო რუსული ძალების თანხლებით მათ მიერ კონტროლირებად ტერიტორიებზე გადაიყვანეს. უკრაინის თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ თქვა, რომ უკრაინის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე დასაბრუნებლად მათ რუს ტყვეებში გაცვლიან.
ვოლოდინი აზოვის მებრძოლებზე: ნაცისტი კრიმინალები არ უნდა გაცვალონ
რუსული სამთავრობო მედიის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის გამომძიებლები დაკითხავენ უკრაინელ მებრძოლებს, რომელთა ევაკუაციაც მარიუპოლში მდებარე აზოვსტალის ქარხნიდან მოხდა. ამასთან, რუსეთის გენერალური პროკურატურა უზენაეს სასამართლოს მიმართავს, რომ უკრაინაში მებრძოლი აზოვის პოლკი ტერორისტულ ორგანიზაციად გამოცხადდეს.
აზოვსტალში მყოფი სამხედროების შესახებ უკრაინის ხელისუფლების მიერ გავრცელებული ბოლო ცნობებით, ქარხანაში 1 000-ზე მეტი უკრაინელი ჯარისკაცი იყო, რომელთაგან ბევრი დაშავებულია. აზოვსტალის ქარხანა უკვე დატოვა ყველა ქალმა, ბავშვმა და მოხუცმა.
🔵შრომის ინსპექციამ 15 წლის ბიჭის იძულებითი შრომის ფაქტი გამოავლინა - არასრულწლოვანი მსხვილფეხა საქონლის სასაკლაოზე მუშაობდა