“ყველაზე ახლოს ვართ საუკუნეების განმავლობაში დასახულ მიზანთან განვთავისუფლდეთ რუსული იმპერიისგან!” - უნეტარესი ეპიფანე
უკრაინის ავტოკეფალური ეკლესიის მეთაურის უნეტარეს-ს მიტროპოლიტ ეპიფანეს მიმართვა მოსახლეობას ომის წლისთავზე:
"2022 წლის 24 თებერვალს რუსეთის აგრესია პირდაპირ შეეხო ყველა უკრაინელს.
ამ დრომდე, ბევრი განიხილავდა შეიარაღებულ შემოჭრას, როგორც ადგილობრივ ფენომენს "სადღაც იქით" სამხრეთ ან აღმოსავლეთ უკრაინაში, თუმცა ეს უკვე რვა წელი გაგრძელდა, მაგრამ ერთი წლის წინ, ნამდვილი ომი იყო ყველა სახლის ზღურბლზე, მტერი შეიჭრა ყველა უკრაინულ ოჯახში და ჩვენ მივხვდით:
ეს არის ბოროტება, ეს უბედურებაა და ეს უბედურება თავისთავად არ გაქრება - ის უნდა აღმოიფხვრას, აღმოიფხვრას, მოიშთოს როგორც ავთვისებიანი სიმსივნე!
ჩვენთვის ეს საომარი წელი იმდენი მოვლენითა და ემოციით იყო სავსე, კარგი და ცუდი, თითქოს მთელი ათწლეული გავიდა, თითქოს ჩვენ გავიარეთ დაჩქარებული სასწავლო კურსი „უნივერსალური მებრძოლისთვის“, რომელმაც მსოფლიო შთაბეჭდილება მოახდინა თავისი გამძლეობითა და ძალით.
ერთი წლის განმავლობაში ბევრი გამოუსწორებელი ზარალი განვიცადეთ, მაგრამ ამავდროულად, ძალიან მივუახლოვდით იმას, რასაც საუკუნეების მანძილზე ვნატრებოდით - სრული დაბრუნება ევროპულ ოჯახში, სამუდამოდ გათავისუფლებული დამპყრობლის ბორკილებისაგან, მძარცველებისგან, ქურდებისგან და მატყუარებისგან- ბოროტი რუსეთის იმპერიის ბორკილებისგან!
ერთწლიანმა სრულმასშტაბიანმა ომმა დაამტკიცა, რომ უკრაინა დიდი ოჯახია და მასში სისხლით ნათესაობაზე ძლიერი სიყვარული გვაერთიანებს.
როგორც ყველა ოჯახი, ხან ვკამათობთ, ხან შეცდომებს ვუშვებთ, ხან კი ჩხუბობთ - მაგრამ რთულ დროს ყოველთვის ვეხმარებით და გვერდში ვუდგებით ერთმანეთს და სანამ ჩვენ გვიყვარს, სანამ გვაინტერესებს, სანამ ერთმანეთს ვიცავთ და ვიბრძვით, არ არსებობს მტერი, რომელიც დაგვძლევს!
და არ არსებობს ისეთი გამოწვევა, რომელსაცჩვენ ვერ დავძლევთ!
უკრაინელი მოხალისეები და კეთილი ნების მქონე ადამიანები გახდნენ გმირობისა და თავგანწირვის ნიმუში მთელი მსოფლიოსთვის, იმიტომ, რომ სახლი, რომელშიც ჩვენი დიდი ოჯახი ცხოვრობს - ჩვენი მშობლიური უკრაინა - დგას არა რკინაზე და არც იარაღზე, არამედ იმ ადამიანების გულებსა და სულებზე, რომლებიც აქ ცხოვრობდნენ, ცხოვრობენ და იცხოვრებენ.
როგორც ყველა ოჯახი, ხან ვკამათობთ, ხან შეცდომებს ვუშვებთ, ხან კი ჩხუბობთ - მაგრამ რთულ დროს ყოველთვის ვეხმარებით და გვერდში ვუდგებით ერთმანეთს და სანამ ჩვენ გვიყვარს, სანამ გვაინტერესებს, სანამ ერთმანეთს ვიცავთ და ვიბრძვით, არ არსებობს მტერი, რომელიც დაგვძლევს და არ არსებობს ისეთი გამოწვევა, რომელსაც ვერ დავძლევთ!
უკრაინელი მოხალისეები და კეთილი ნების მქონე ადამიანები გახდნენ გმირობისა და თავგანწირვის ნიმუში მთელი მსოფლიოსთვის იმიტომ, რომ სახლი, რომელშიც ჩვენი დიდი ოჯახი ცხოვრობს - ჩვენი მშობლიური უკრაინა - დგას არა რკინაზე, არც იარაღზე, არამედ იმ ადამიანების გულებსა და სულებზე, რომლებიც აქ ცხოვრობდნენ, ცხოვრობენ და იცხოვრებენ.
,,რადგან ღმერთმა შიშის სული კი არ მოგვცა, არამედ ძალისა და სიყვარულის“ (2 ტიმ. 1:7).
ღვთის წყალობას ვითხოვ უკრაინელ ხალხზე, ჩვენს ჯარზე და ჩვენს დიად სახელმწიფოზე!
ეპიფანე მიტროპოლიტი კიევისა და სრულიად უკრაინის!",- აღნიშნულია მიტროპოლიტის მიმართვაში.
* "ამაზე მეტი დიაგნოზი, არა მგონია ვინმეს შეუძლია მათ დაუსვას, რაც თავად დაისვეს! ავად არის ქართული სახელისუფლებო პოლიტიკური სისტემა" – თინა ხიდაშელი