ექსკლუზივი: ყველაზე მსხვილმა იტალიურმა სპორტულმა გამოცემამ Corriere dello Sport-მა, ხვიჩა კვარაცხელიას შესახებ დაწერილ სტატიაში საქართველო “დიდი დედა რუსეთის” ნაწილად მოიხსენია
გვინდა ჩვენს მკითხველს, ერთი ძალიან უსიამოვნო ფაქტის, შესახებ მივაწოდოთ ინფორმაცია. ამ ეტაპზე გაურკვეველია, ეს დაუდევრობის ბრალია, თუ განზრახ ქმედებაა. ექსკლუზივის რედაქციას, ინფორმაცია აღნიშნული ფაქტის შესახებ იტალიელმა ისტორიკოსმა და მწერალმა ფრანჩესკო ტრეჩიმ მოგვაწოდა. საუბარია, იტალიის ყველაზე მსხვილ სპორტულ გამოცემა Stadio-Corriere dello sport-ზე. სტატიაში, რომელიც ხვიჩა კვარაცხელიას ეძღვნება, მძიმე დეზინფორმაციაა გასული. კონკრეტულად კი, საქართველო მოხსენიებულია როგორც "დიდი დედა რუსეთის ნაწილი, რომელიც ჯერ ისევ კრემლის ორბიტაზეა".
სანამ ჩვენი ქმედითი რეაქციის შესახებ გიამბობდეთ, როგორც ემიგრანტი ჟურნალისტი, თავს ვალდებულად ვთვლი მცირე შესავალი გავაკეთო.
ხვიჩა კვარაცხელია - სახელი და გვარი, რომელიც თითოეული ქართველისთვის და განსაკუთრებით იტალიაში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტებისთვის სულ მცირე დროში, საოცრად ახლობლად იქცა. მათი უმრავლესობა, უპირობოდ Napoli-ს ქომაგი გახდა იმ მარტივი მიზეზის გამო, რომ იქ ხვიჩა, ქართველი ოქროს ბიჭი, ქართული და ახლა უკვე იტალიური ფეხბურთის ვარსკვლავი თამაშობს.
რამდენიმე დღის წინ, იტალიური სპორტული რადიოსთვის მიცემულ ინტერვიუში ვხსნი, თუ რატომ აქვთ ქართველ ემიგრანტებს და ზოგადად ქართველებს, ხვიჩას თითოეულ წარმატებულ ნაბიჯზე ასეთი მძაფრი ემოცია. რომ ქართველის წარმატება, არა ერთი ქართველის, არამედ მთელი ერის წარმატებად მიიჩნევა და მიუხედავად იმისა, რომ პატარა ქვეყანა და მცირე ერი ვართ, გვაქვს უზარმაზარი ისტორია, ანტიკური ფესვებით, ჩვენი დამწერლობით, ენით, ფოლკლორით, რომელსაც გარკვეული მიზეზების გამო ჯერ კიდევ კარგად არ იცნობს მსოფლიო და ხვიჩასნაირი წარმატებული ქართველები, როგორც ჩემი კოლეგა ხათუნა შარაძე აღნიშნავს, სწრაფი მოქმედების ელჩები არიან ქვეყნის სახელის მსოფლიო ასპარეზზე გასატანად.
ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, ხვიჩასადმი მიძღვნილ სტატიაში საქართველოს რუსეთის ნაწილად ხილვა, მსუბუქად რომ ვთქვათ შოკის მომგვრელია. იმედს ვიტოვებთ, რომ საქართველოს ისტორიის მსგავსი დამახინჯება, უნებლიე შეცდომაა და არა მიზანმიმართული ქმედება.
ჩვენ სასწრაფოდ გავუგზავნეთ აღნიშნულ სპორტული გამოცემის რედაქციას წერილი, სადაც შესაძლებლობის ფარგლებში დეტალურად ვუხსნით რომ საქართველოს რესპუბლიკა დამოუკიდებელი სახელმწიფოა, რომელმაც დამოუკიდებლობა 1991 წელს დაიბრუნა 70-წლიანი კომუნისტური წყობის შემდეგ. მიმდინარე წელს კი იტალიამ და საქართველომ დიპლომატიური ურთიერთობების 30 წლის იუბილე ოფიციალურად აღნიშნეს.
გამომცემლობასთან გაგზავნილი წერილის შინაარს ქვემოთ გთავაზობთ. იმედია, მათი მხრიდან მყისიერი და სათანადო რეაქცია მოჰყვება.
თუ როგორ განვითარდება მოვლენები, ჩვენს მკითხველს აუცილებლად ჩავაყენებთ საქმის კურსში.