Bloomberg: უკრაინა დონალდ ტრამპის მიერ შეთავაზებულ შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანას, მათ შორის, ამერიკის მხრიდან მეტი ინვესტიციის დაპირებას მოითხოვს
უკრაინა დონალდ ტრამპის მიერ შეთავაზებულ შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანას, მათ შორის, ამერიკის მხრიდან მეტი ინვესტიციის დაპირებას მოითხოვს. ამის შესახებ გამოცემა „ბლუმბერგი“ წერს.
გამოცემის ცნობით, 28 მარტს უკრაინულმა მხარემ შეერთებული შტატების წარმომადგენლებთან ვირტუალური შეხვედრა გამართა, რომლის დროსაც მინერალების შეთანხმების დეტალებზე იმსჯელეს.
როგორც „ბლუმბერგი“ წერს, უკრაინულები ეჭვობენ, რომ შეთანხმებამ შესაძლოა ევროკავშირში გაწევრიანების გეგმისთვის ძირის გამოთხრასთან ერთად, უკრაინას შეერთებული შტატების მიერ მიწოდებული სამხედრო და ფინანსური დახმარების ანაზღაურება დაავალდებულოს, რაც მათ შეშფოთებას იწვევს.
ორი დღის უკრაინის პრეზიდენტმა ღიად განაცხადა, რომ უკრაინა წიაღისეულის შესახებ შეთანხმებას ხელს არ მოაწერს, თუ ის საფრთხეს შეუქმნის ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანებას.