იტალიაში “ბადანტეებისთვის” ვაქცინაციის სპეციალური კამპანია იწყება
იტალიაში, კერძოდ ტოსკანას რეგიონში, დღის წესრიგში აქტიურად დადგა კოვიდ ვაქცინით აუცრელი „ბადანტეების“ საკითხი. ჯანდაცვის რეგიონალური უწყება უკვე აქტიურად მუშაობს პრობლემის სწრაფად გადაჭრის საკითხზე. სპეციალურად „ბადანტეებისთვის“ ე.წ. ღია კარის დღეების მოწყობა იგეგმება, სადაც ოჯახებში დასაქმებულ პერსონალს, წინასწარ რეგისტრაციის გარეშე შეეძლება ვაქცინის მიღება.
ტოსკანას რეგიონის მრჩევლის ჯანდაცვის საკითხებში, სიმონე ბეძინის განცხადებით: „მთავარია მოხუცების ჯანმრთელობა. თუ ის ადამიანები, ვინც მათ უვლიან არ იცრებიან, საკმარისი არ არის მათი ჯარიმებით „შეშინება“, რაც ტექნიკური თვალსაზრისით, რთულად გასაკონტროლებელი და უფრო რთულად განსახორციელებელია. მოხუცები და მათი ოჯახები, რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ, რადგან ისინი ვალდებულნი არიან გააკონტროლონ იმ ადამიანების Green pass-ი, რომლებიც ხშირ შემთხვევაში, მათი ოჯახის წევრებად იქცევიან ხოლმე. ჩვენ მათ ვავალდებულებთ ეს ადამიანები სამსახურიდან გაუშვან და სხვა, უცხო ადამიანი მოიყვანონ, რომელთანაც მოხუცს თავიდან მოუწევს შეგუება“.
„ამიტომ არის საჭირო, ამუშავდეს სპეციალური სისტემა. მედიატორებისა და თარჯიმნების ჩართულობით განხორციელებულმა ვაქცინაციის კამპანიამ, სადაც ამ ადამიანებს თავიანთ ენაზე დეტალურად უხსნიან თითოეულ საკითხს, ძალიან კარგი შედეგი გამოიღო არაევროპულ კონტინგენტთან და იმედი გვაქვს, რომ იგივე სისტემას ასევე კარგი შედეგი ექნება, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების წარმომადგენლებთანაც“, აცხადებს რეგიონის ჯანდაცვის უწყება.