შობის წინა დღე 24 დეკემბერი - როგორ აღნიშნოთ და რა არ უნდა გააკეთოთ ამ დღეს?
24 დეკემბერს, მსოფლიო ახალი კალენდრის მიხედვით აღნიშნავს შობის წინა დღეს, ანუ შობის წმინდა საღამოს. ეს არის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი თარიღი საეკლესიო კალენდარში.
საფეხურები:
შობის საღამოს მთავარი ტრადიციები
შობის საღამოს წინაპრები ცდილობდნენ ყველა საქმე დაესრულებინათ და მზადება დაეწყოთ მთავარი სადილისთვის. რადგან ეს დღე შობის მარხვის ბოლო დღეა, მარხვის აკრძალვებს დღის ბოლომდე იცავდნენ. ამასთან, ითვლებოდა, რომ მარხვის დაცვა ახალგაზრდა ქალებს წარმატებულ ქორწინებაში დაეხმარებოდა.
შობის საღამოსთვის მზადდება 12 მარხვის კერძი, რომელთა შორის მთავარია კუტია (ბერძნული ხორბლისგან მომზადებული კერძი). ლოცვისა და სანთლის დანთების შემდეგ, ოჯახი მაგიდას მხოლოდ მაშინ მიუჯდებოდა, როცა ცაზე პირველი ვარსკვლავი გამოჩნდებოდა. ასევე, მაგიდაზე სავალდებულოდ დებდნენ დამატებით თეფშს – გარდაცვლილი ნათესავების სულებისთვის, რომლებიც, ტრადიციის მიხედვით, შობის საღამოს ცოცხალ ახლობლებს სტუმრობდნენ.
სადილზე აუცილებელია ყველა კერძის დაგემოვნება. ტრაპეზის და ლოცვის დასრულების შემდეგ კი იწყება შობის სიმღერების (კალადების) გალობა. ზოგ რეგიონში მიღებული იყო კუტიის მეზობლებისთვის ან ნათესავებისთვის მიტანა.
შობისთვის სახლი ტრადიციული დეკორით ირთვებოდა.
რა არ უნდა გავაკეთოთ შობის საღამოს
იმისთვის, რომ მომავალმა წელმა მშვიდობიანად ჩაიაროს და უბედურებები თავიდან აიცილოთ, შობის საღამოს არ შეიძლება:
ხორციანი, რძიანი ან კვერცხისგან დამზადებული კერძების ჭამა;
ჩხუბი, გაღიზიანება ან ცუდი სიტყვების თქმა;
დახმარებაზე უარის თქმა;
მძიმე სამუშაოს შესრულება;
ჭუჭყიანი ან მუქი ტანსაცმლის ჩაცმა;
მოგზაურობა ან ოჯახური სადილის გამოტოვება – ითვლება, რომ ასეთი წელი მოგზაურობაში ჩაივლის.
დღის მთავარი ნიშნები
თუ ღამე მთვარე ანათებს, ეს ნიშნავს, რომ ბაღის კულტურების მოსავალი უხვი იქნება.
თუ საღამოს ქარბუქია, ეს მიანიშნებს უხვი თაფლის მოსავალს.
თოვლი შობის საღამოს – ვაშლის კარგი მოსავლის ნიშანია.
საღამოს ცა თუ ნათელია და ვარსკვლავებითაა მოფენილი, ზაფხული მშრალი და მოსავლიანი იქნება, ნაყოფიერი იქნება ნიგოზიც.