ვინ არის კრიპტოვალუტის მარკეტ-მეიკერი და როგორ მივიღოთ ეს სამუშაო?
გლობალური კრიპტო ბაზარი სწრაფი ტემპით ვითარდება. დღეს ციფრული აქტივები ტრადიციული აქციებისა და საქონლის როლს ასრულებენ და ფინანსური ბაზრების აქტიური მონაწილეები ხდებიან. იქნება ეს კრიპტოვალუტა თუ ტრადიციული ბაზარი, ეფექტური კრიპტო ვაჭრობა გულისხმობს, რომ იქნება ვინმე, ვინც იყიდის თქვენს აქტივს (გაყიდვა), წინააღმდეგ შემთხვევაში თქვენი ორდერი „გაიჭედება“ და არ შესრულდება.
როდესაც ვსაუბრობთ ციფრული აქტივებით (ან ტრადიციული აქციებით) ვაჭრობის სიმარტივეზე, ჩვენ ვგულისხმობთ ლიკვიდურობას. ლიკვიდურობის ნაკლებობა განსაზღვრავს ბაზარზე ვაჭრობის დასრულების შეუძლებლობას. დაბალი ლიკვიდურობა იწვევს მომხმარებელთა უმოქმედობას და პლატფორმის სრულ უსარგებლობას - ლიკვიდურობის გარეშე სავაჭრო ბირჟებს წარმატებულ ბიზნესთან არაფერი აქვთ საერთო.
ლიკვიდურობა არსაიდან ჩანს. ტრანზაქციის მეორე მხარეს ყოველთვის არის „ვიღაც“, ვინც მზად არის იყიდოს თქვენი აქტივი ან მოგყიდოთ იგი. მაშ ვინ არის ის?
ვინ არიან მარკეტ-მეიკერები?
კრიპტო მარკეტ-მეიკერები არიან ბაზარზე ძირითადი მოთამაშეები, რომლებიც უზრუნველყოფენ ლიკვიდურობას სავაჭრო პლატფორმებისთვის, რაც უზრუნველყოფს ჯანსაღ სავაჭრო გარემოს და იმას, რომ კრიპტო ტრეიდინგი შეუფერხებლად შესრულდება. მარკეტ-მეიკერი ათავსებს ორდერებს ერთი და იგივე აქტივის ყიდვა-გაყიდვის თაობაზე ერთდროულად, ფასის სხვაობასთან ერთად, რომელსაც ეწოდება „სპრედი“. როდესაც ორდერები სრულდება, მარკეტ-მეიკერი იღებს მოგებას bid-ask სპრედებიდან.
მარკეტ-მეიკერების შეიძლება იყვნენ:
● მაღალი სიხშირის ინდივიდუალური ტრეიდერები, რომლებიც მუშაობენ ბაზარზე მთელი დღის განმავლობაში, რაც უზრუნველყოფს კონკრეტული სავაჭრო წყვილების ლიკვიდურობას.
● ინსტიტუციური ინვესტორები, ფინანსური სუბიექტები, ბანკები, საბროკერო ფირმები და ა.შ., რომლებსაც შეუძლიათ დიდი კაპიტალის შემოტანა ბაზარზე და ვაჭრობის დიდი მოცულობის მართვა.
მარკეტ-მეიკერები იყენებენ გამოცდილ ალგორითმებს, რათა რეაგირება მოახდინონ ბაზრის ცვლილებებზე დროულად და ეფექტურად. ეს ასევე შეიძლება იყოს სხვადასხვა პროგრამული უზრუნველყოფა და ბოტები, რომლებიც კონფიგურირებულია ვაჭრობაში წინასწარი განსაზღვრული პირობებით.
ზოგადად, არსებობენ ორი ძირითადი ტიპის მარკეტ-მეიკერები: მოგებაზე ორიენტირებული და დანიშნული. მოგებაზე ორიენტირებული მარკეტ-მეიკერები არიან ორგანიზაციები ან პირები, რომლებიც მართავენ საკუთარ სახსრებს. დანიშნული მარკეტ-მეიკერები იყენებენ თავიანთი კლიენტების კაპიტალს. ახლა, მოდი ვისაუბროთ იმაზე, თუ როგორ გავხდეთ კრიპტოვალუტის მარკეტ-მეიკერი.
როგორ გავხდეთ მარკეტ-მეიკერი
ზოგიერთი მსხვილი კრიპტო სავაჭრო პლატფორმა მარკეტ-მეიკერებს სთავაზობს პროგრამებს, ასე რომ, თუ თქვენ გაქვთ საკმარისი კაპიტალი ბაზრის ლიკვიდურობის უზრუნველსაყოფად, შეგიძლიათ ჩაერთოთ:
1. იპოვეთ პლატფორმა პარტნიორობისთვის და გაეცანით მის პირობებს, საკომისიოს და მარკეტ-მეიკერების შესაძლებლობებს.
2.გააკეთეთ განაცხადი მარკეტ-მეიკერის პროგრამაში მონაწილეობისთვის.
3. დაიწყეთ ყიდვა-გაყიდვის ორდერების განთავსება და მიიღეთ მოგება.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ ზოგიერთი კრიპტო ბირჟა შეიძლება საჭიროებდეს მინიმალურ კაპიტალს, რათა გახდეთ მარკეტ-მეიკერი.
მარკეტ-მეიკერის საქმიანობა შეიძლება მოიცავდეს ლიკვიდურობის უზრუნველყოფას, მჭიდრო bid-ask სპრედებს, ფასების სტაბილიზაციას, ახალი ლისტინგის მხარდაჭერას და სხვა სერვისებს. და ნუ დაივიწყებთ რისკების მენეჯმენტზე - მარკეტ-მეიკერებს უწევთ მუშაობა სულ უფრო არასტაბილურ გარემოში, სადაც ნებისმიერი ერთი ბაზრის მანიპულაცია იწვევს ფინანსურ ზარალს.
საზოგადოება2008 წელს თიღვის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გიორგი კაპანაძე: პარლამენტარებს ვეკითხებოდი სად წავიყვანო მოსახლეობა და სადაც ცარიელ შენობებს ნახავთო. ხალხმა თვითონ გადაწყვიტა შენობების დაკავება