„ქართული ღირსებისთვის არ არის საკმარისი კვარაცხელია, სურგულაძე და ბურჭულაძე, ამიტომ გთხოვთ არა მარტო თქვენ, არამედ ყველა ქართველს, ერთად ვიბრძოლოთ ამ ფაქტის წინაშე“ - ლია გვიჩიანი
ეკონომიკური, სოციალური და სხვა სახის პრობლემების დაძლევის მიზნით, საქართველოდან ემიგრაციაში წასვლის მსურველთა რიცხვი ყოველწლიურად იზრდება. საემიგრაციო ქვეყნებში გაზრდილი დიასპორა კი თვითგადარჩენის და დამკვიდრების ახალ სტანდარტებს და დაუწერელ კანონებს აწესებს, რომლის კონტროლიც ფაქტობრივად შეუძლებელია.
იტალია ერთ-ერთი ქვეყანაა, სადაც დღეს ყველაზე დიდი ქართული დიასპორაა თავმოყრილი. თვითრეგულაციის პრინციპით ემიგრაციაში დამკვიდრდა ე.წ. „დამსაქმებლის“ და ბინის გაქირავების ინსტიტუტი, რომელიც კანონის გვერდის ავლით ხორციელდება.
უსამსახუროდ დარჩენილი ემიგრანტი ქალები, ახალი სამსახურის შოვნამდე, თავს ე.წ. ქართველების ბინებში აფარებენ. ხშირ შემთხვევაში კი ბინის მეპატრონეებისგან, სოლიდური თანხის სანაცვლოდ დასაქმების გარანტიებსაც იღებენ.
Exclusivetv.ge არსებობის დღიდან აქტიურად აშუქებს იმ საკითხებს, რომელიც ემიგრაციის მძიმე ტვირთად იქცა. საემიგრაციო მედიაპლატფორმამ არაერთი სტატია და ჟურნალისტური თემა მიუძღვნა იმ ტაბუ დადებულ თემებს, რომელიც წლების მანძილზე ემიგრანტების მთავარ პრობლემას - ე.წ. არალეგალურ დასაქმებას უკავშირდება.
Exclusivetv.ge ერთგული მკითხველი და რესპონდენტი ლია სიდონია გვიჩიანი დაუკავშირდა, რომელიც ღიად ამხელს დამსაქმებლებს და ცდილობს ამ ფორმით ხელი შეუშალოს იმ მავნე პრაქტიკას, რომელიც წლების მანძილზე არსებობს.
„ქართული მასმედია იტალიაში.