იტალიაში, ბავშვებში მწვავე ვირუსი ვრცელდება
იტალიაში, ბავშვებში ახალი ვირუსი ვრცელდება. საუბარია მწვავე ჰეპატიტზე. როგორც პრესასთან საუბრისას ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის მოადგილემ, პიერპაოლო სილერიმ განაცხადა, იტალიაში ამ დროისთვის 10 შემთხვევაა დაფიქსირებული, აქედან 3 დადასტურებით მწვავე ჰეპატიტია, ხოლო შვიდზე ეჭვი აქვთ.
სილერის განცხადებით, პანიკაში არ უნდა ჩავვარდეთ, რადგან შეიძლება უკვე დაფიქსირებული და მომავალში გამოვლენილი ჰეპატიტის შემთხვევები, ყველა უცნობი ფორმა არ იყოს და მათი მართვა რთული არ აღმოჩნდეს.
სილერიმ ასევე განმარტა, რომ აღნიშნულ ვირუსს, კოვიდ19-თან და მის ვაქცინასთან, არაფერი აკავშირებს და რომ ამ ეტაპზე დასკვნების გამოტანა ნაადრევია, რადგან ჯერ ძალიან ცოტა შემთხვევაა გამოვლენილი.
იტალიის პედიატრთა ფედერაციის პრეზიდენტის, ანტონიო დ'ავინოს განცხადებით, რომელიც აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ჯანდაცვის მინისტრ რობერტო სპერანცას შეხვდა, პედიატრები მობილიზებულნი და მაქსიმალურად ყურადღებით არიან შექმნილი სიტუაციიდან გამომდინარე.