საქართველოში იზოლაცია-კარანტინის ვადები მცირდება
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის, თამარ გაბუნიას განცხადებით, საქართველოში იზოლაცია-კარანტინის ვადები საერთაშორისო რეკომენდაციების მიხედვით, მცირდება.
ცვლილებები ძალაში ორშაბათიდან, 17 იანვრიდან შევა.
"მოგეხსენებათ, ბოლო პერიოდში გახდა შესაძლებელი და საერთაშორისო რეკომენდაციები გამოიცა იმასთან დაკავშირებით, რომ შემცირდეს იზოლაცია-კარანტინისთვის დაწესებული ვადები.
ვადები ასეთი განისაზღვრა:
ასიმპტომური-მსუბუქი შემთხვევებისთვის ეს იქნება 8 დღე, ამასთან სიმპტომების ალაგებიდან გასული უნდა იყოს სულ მცირე 24 საათი და იზოლაციის დასრულებიდან მომდევნო 5 დღის მანძილზე მკაცრად არის რეკომენდებული ნიღბის ტარება.
საშუალო და მძიმედ მიმდინარე შემთხვევებისთვის ვადა არის მინიმუმ 10 დღე, სახეზე უნდა იყოს სიმპტომების მკვეთრად გაუმჯობესების დინამიკა უკანასკნელი 24 საათის განმავლობაში და აქაც იზოლაციის დასრულებიდან მომდევნო 5 დღე მკაცრად სავალდებულოა ნიღბის ტარება", - განაცხადა თამარ გაბუნიამ.
რაც შეეხება კონტაქტებს, გაბუნიას თქმით, თუ ის ვაქცინირებულია და კონტაქტი დოზის მიღებიდან 2 კვირა - 90 დღის შუალედშია, კარანტინში ჰყოფნის ვალდებულება ეხსნება.