ბიძინა კულუმბეგოვი: ადამიანებმა, ვინც ერთხელ უკვე გადაიტანეს კორონავირუსი, „ომიკრონით“ ინფიცირების რისკი 5-ჯერ აქვთ გაზრდილი
ალერგოლოგ-იმუნოლოგი, ბიძინა კულუმბეგოვის განცხადებით, იმ ადამიანებს, რომლებმაც ერთხელ უკვე გადაიტანეს კორონავირუსი, „ომიკრონით“ ინფიცირების რისკი 5-ჯერ აქვთ გაზრდილი.
როგორც ბიძინა კულუმბეგოვმა აღნიშნა, ყველაზე მეტად დაცულები არიან ვაქცინის ბუსტერ დოზის მქონე ადამიანები.
„ძალიან დიდი მზაობა და ლოგისტიკური უზრუნველყოფა სჭირდება ქვეყანას, ერთი მხრივ, საწოლფონდის მობილიზების, მეორე მხრივ, ჰოსპიტალური სექტორის გაძლიერების კუთხით.
გადატანილი ინფექციის მქონე ადამიანებს 5-ჯერ აქვთ გაზრდილი რისკი, რომ კვლავ გახდნენ ავად, სამწუხაროდ ორჯერადად ვაქცინირებული ადამიანებიც მაღალი რისკის წინაშე არიან, ყველაზე მეტად დაცული არიან ბუსტერული დოზის მქონე ადამიანები, მათი რიცხვი საქართველოში სამწუხაროდ, 100 ათასს არ აღემატება.
ძალიან ვთხოვ ჩვენს მოსახლეობას ვისთანაც გავიდა სამი და მეტი თვე ბოლო ვაქცინიდან, დაიმატეთ დოზა ვაქცინის, ვაქცინა არის ვადიანი, სრულფასოვანი და თქვენ პრაქტიკულად 80-პროცენტიანი გარანტია იმისა, რომ მძიმე დაავადება არ გაგივითარდებათ", – განაცხადა კულუმბეგოვმა.