პოლიციამ მილანსა და რომში Green pass-ის მოწინააღმდეგეთა აქციები დაარბია (ვიდეო)
რაც უფრო ახლოვდება თარიღი, როდესაც ქვეყნის მთავრობის გადაწყვეტილებით იტალიაში Green pass-ი სავალდებულო უნდა გახდეს, დაძაბულობა მით უფრო მატულობს. გუშინ, 9 ოქტომბერს ქვეყნის დედაქალაქ რომში და ქვეყნის ერთ-ერთ ყველაზე დიდ და წამყვან ქალაქ მილანში, Green pass-ის მოწინააღმდეგეთა მრავალათასიანი საპროტესტო აქციები გაიმართა.
მილანში მანიფესტანტების რაოდენობამ 5 ათასს გადააჭარბა. ადგილი ჰქონდა პოლიციასთან შეტაკების ფაქტებსაც, რის შედეგადაც ერთი პოლიციელი დაშავდა. აქციის მონაწილეებმა დაარბიეს პოლიციის მანქანებიც. დაკავებულია აქციის ოთხი მონაწილე.
რომში გამართულ საპროტესტო აქციაზე 10 ათასი ადამიანი გამოვიდა. სამართალდამცველებთან მწვავე დაპირისპირებას, რომშიც ჰქონდა ადგილი. მდგომარეობა განსაკუთრებით პარლამენტის შენობასთან დაიძაბა, დაშავდა რამდენიმე ადამიანი.
შეგახსენებთ, რომ ოქტომბრის შუა რიცხვებიდან იტალიაში Green pass-ის გარეშე ვეღარავინ იმუშავებს, იმის მიუხედავად პირი საჯარო სექტორშია დასაქმებული თუ - კერძო.
მოამზადა ნინა მამუკაძემ
ესეც საინტერესოა: