იაგო ფრანგიშვილი: არ ვიცით ვისი ფინანსებით შეიქმნა ეს ამდენი "ტვ"
გერმანიაში მოღვაწე ქართველი ექიმი იაგო ფრანგიშვილი, სოციალურ ქსელში წერს:
"ტრასფარენტულობა, გამჭვირვალობა საკუთარი გარემოს მიმართ, არის ადამიანის ბაზისური მოთხოვნილება.
ადამიანი რომ ფულს გთხოვს, ავტომატურად ვეკითხებით, თუ რისთვის.
შვილსაც კი რომ აჩუქებ, გინდა იცოდე თუ რაში გამოიყენა ან გამოიყენებს ამ ნაჩუქარს.
ასეა ოჯახის დონეზეც, სამეგობრო სანათესავოს დონეზეც და ასეა საზოგადოებრივ სოციალურადაც.
მათ შორის პოლიტიკაში, მედიასივრცეში, საზოგადოებრივ სარბიელზე.
ძალიან ბევრი სასიკეთო გაკეთდა ,,იმ 9 წლის,, მანძილზე, მაგრამ, რაც გაკეთდა, არატრასფარენტულად, ელიტარულ კულისებში მოლაპარაკებით გაკეთდა და ამიტომაც აქვს დღესაც ბევრს ავერზია.
ეს ბუნებრივი ავერზიაა.
არაა ისე რომ,  ,,ჭამე ხილი და მეხილეს ნუ იკითხავო,, ეს მონური მიდგომაა და ასე არ ხდება ცხოვრებაში.
თუ მეხილე არ იკეთხე, რაც უნდა გემრიელად გეჩვენოს, ხილის მიმართ მაინც უნდოობის გრძნობა გაგიჩნდება.
გუშინწინ ,,ვიღაცამ,, დაურეკა სტოლტენბერგს და ის უკვე ღარიბაშვილს ხვდება. არადა, არ უნდოდა ეს და ესეც ასე გამჭვირვალედ თქვა.
დღეს კი ხვდება.
სრული ბინდია იმის გარშემო, თუ რატომ და ვინ შეაცვლევინა ეს გადაწყვეტილება მნიშვნელოვან პოლიტიკოსს.
თუმცა, ამას ვერასოდეს, ვერასოდეს გამოიკვლევენ და დაადგენენ ქართული მედიები, უბრალოდ იმ ელემენტარული მიზეზის გამო, რომ მათ შესახებაც არაფერი ვიცით.
არ ვიცით ვისი ფინანსებით შეიქმნა ეს ამდენი ტვ და თან უზურპატორი დიქტატურის პირობებში.
ამ მედიებში დასაქმებული სპეციალისტები, ადამიანები არ უსვავენ საკუთარ თავს ელემენტარულ კითხვას, თუ ვინ უხდის ხელფასს და საიდან, რა წარმომავლობის ფულით.
ამის გარეშე კი აბსოლუტურად წარმოუდგენელია ნდობა.
ამის გარეშე აბსოლუტურად ლოგიკურია, რომ იმ მედია სივრციდან მეტი აზრი გამოგაქვს, რომელიც იცი რომ ბიძინასია, მისი პირდაპირი დაფინანსებულია და ყოველთვის ბიძინას სასარგებლოდ მოიტყუება, აი ამ მოცემულობით მათ ნათქვამს უფრო მეტი პრაქტიკული ფასი აქვს.
იმიტომ რომ იცი, თუ როგორ და ვისთვის მოქმედებს.
გაურკვეველი წარმომავლობა დაფინანსებისა კი არის საზოგადოებისთვის შხამი, მორალური და ფსიქოლოგიური საწამლავი, რაც იწვევს პოლიტიკისა და საზოგადოებრივი ცხოვრებისადმი ნიჰილიზმს.
უკრაინის ომმა და პირადად ზელენსკის ტიპურმა მიდგომამ პოლიტიკისა და საზოგადოებრივი აზრისადმი სრულიად ახალი იმპულსები შემოიტანა.
გარდაუვალად დადგება თანდათან დრო გამჭვირვალე და ადამიანური პოლიტიკისა, დასრულდება კარს უკანა და გაურკვეველი თამაშები, რომლებიც მხოლოდ და მხოლოდ პიროვნულ კლანურ ინტერესებს ემსახურებოდნენ და ემსახურებიან.
თუკი გვინდა გავიგოთ რა ხდება საკუთარ ქვეყანაში, უნდა მოვითხოვოთ გამჭვირვალობა და ტრანსფარანტულობა, თუ ვინ და საიდან, როგორი წარმომავლობის ფულით ფინანსდება.
ეს უნდა დაიწყო საკუთარი თავიდან, საკუთარი დამსაქმებლიდან, საკუთარი მედია სივრციდან.
ამის გარეშე სამართლებრივ სახელმწიფოს კი არა, სამართლებრივად გამართულ და იურიდიულად კანონიერ ქოხსაც კი ვერ ააშენებ..
ყველაფერი დარჩება ისე, როგორც არის და პოლიტიკა დარჩება ელიტარულ, ერთ ქალაქში გამომწყვდეულ ტუსოვკად, თუკი არ მოვითხოვეთ გამჭვირვალობა იმ ხალხისაგან, რომელსაც ვირჩევთ, რომლის ნდობასაც გვიპიარებენ და ყოველ არჩევნებზე გვთხოვენ.
,,ახლა ამისი დრო არააო ფრაზა,, არის სწორედაც ამ ტუსოვკის მიერ დარეკლამებული და კარგად გათვლილი.
ჩემი აზრით, ერთადერთი, რისი ,,დროც,, ახლა მართლა არაა და ამის საჭიროება არაა, არის ის, რომ გავმართოთ დისკუსია, თუ რამდენად ჯენდერულია სიტყვა ,,ადამიანი,, და ,,ევაც,, ხომ არ გავურიოთ ამ სიტყვაში, რომელიც ზოგადად ჰომო საპიენსს ასახავს.
აი ესაა ჩემი აზრით სრული მახათი.
სხვა ყველაფერი დანარჩენის დრო იყო და ახლაცაა", - წერს იაგო ფრანგიშვილი.
* ლარი ისევ გამყარდა - ვალუტის კურსი
* ოპტიმისტურად ვარ განწყობილი, რომ ეს ვითარება ძალიან მალე შეიცვლება მიხეილ სააკაშვილის, როგორც უსამართლოდ ტყვეობაში მყოფი ადამიანის სასარგებლოდ - ნიკა მელია