სლოვაკეთი მხარს უჭერს, რომ სწორი დიალოგი გაიმართოს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის, - განაცხადა სლოვაკეთის საგარეო და ევროპულ საქმეთა მინისტრმა, იურაი ბლანარმა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრთ მაკა ბოჭორიშვილთან შეხვედრის შემდეგ გამართულ ერთობლივ ბრიფინგზე.
მისივე თქმით, შეხვედრაზე მინისტრები საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხსაც შეეხნენ.
„ევროპის დიპლომატიის მიზანია, რომ ეს დიალოგი შენარჩუნდეს და პოზიციები და ჩვენი მიმართულებები გაირკვეს. მომხრე ვართ, რომ ეს დიალოგი შენარჩუნდეს, რომ ერთმანეთის მიმართ ვიყოთ მართლები. კომუნიკაციაც უნდა გაგრძელდეს, რომ გამოირიცხოს დეზინფორმაციები, რომლებიც სიმართლეს არ შეესაბამება. ქალბატონმა მინისტრმა ეს ინფორმაციები უნდა მიიღოს პირველი ხელიდან. ვიცით, სად იმყოფება ახლა ეს დიალოგი და მხარს ვუჭერ, რომ დიალოგი გაგრძელდეს.
რუსეთთან კავშირში მოიხსენიება ნავსადგური, რომელიც ბრიუსელის აზრით, გამოიყენება სანქციებისთვის თავის არიდებაში. ევროკავშირის შესაბამის ორგანოებთან არის ძალიან მჭიდრო კავშირი საქართველოს მხრიდან და ვერ ვხედავ ვერავითარ მიზეზს, რატომ აარიდებდა საქართველო ამ სანქციებს თავს. ვეწინააღმდეგები ამ პორტის სანქციების ჩამონათვალში შეტანას“, - განაცხადა ბლანარმა.